Rvačka tisíců japonských naháčů: Takhle vypadá boj o přízeň štěstěny

V sobotu se uskutečnil jeden z nejvýstřednějších, ale zároveň nejtradičnějších japonských festivalů. Devět tisíc téměř nahých chlapů bojovalo o dřevěné tyčinky, přinášející štěstí

20.02.2017 - Zuzana Rychlá



Japonský festival Hadaka Matsuri má předlouhou tradici, která sahá nejméně 500 let do historie. Přestože se každoročně koná na více místech Japonska, jeho prapůvodním domovem je chrám Saidaiji v městě Okayama.

TIP: Nejpodivnější slavnosti světa: Rajčatová bitva, vaječná revoluce i opičí hody

V chrámu se v den festivalu shromáždí přibližně devět tisíc mužů, oblečených jen do bederních roušek. Přesně o půlnoci zhasnou všechna světla a kněz vhodí do testosteronem nabitého davu dvě dřevěné, přibližně dvaceticentimetrové posvátné tyčinky. Úkolem soutěžících je získat tyčinku, které se říká „shinghi“ a dopravit ji ven z chrámu do jedné z přistavených dřevěných bedniček na odměřování rýže. Komu se to podaří, toho bude po celý rok provázet štěstí.

Kromě tyčinek se do davu hází i další posvátné předměty, například svazky vrbového proutí. Přestože je podobných předmětů do davu vhozena celá stovka, rozhodně není snadné je chytit a boj o přízeň štěstěny tak bývá velmi tvrdý a nesmlouvavý.

  • Zdroj textu

    jnto.go.jp

  • Zdroj fotografií

    jnto.go.jp


Další články v sekci