reklama

Lékaři objevili v oku ženy 27 jednorázových kontaktních čoček

18.7.2017 – Zuzana Rychlá
Sedmašedesátiletá Britka měla podstoupit rutinní operaci šedého zákalu. Předoperační vyšetření ovšem přineslo fascinující objev

Mělo jít o zákrok, jakých lékaři v nemocnici Solihull Hospital nedaleko Birminghamu provádějí stovky. Sedmašedesátleté ženě měli lékaři odstranit šedý zákal. Během předoperačního vyšetření si ovšem všimli podezřelé namodralé hmoty v oku pacientky.

27 zapomenutých čoček

Po vyjmutí cizího tělesa se lékaři nestačili divit – v oku pacientky nalezli 17 do sebe slepených jednorázových kontaktních čoček. Následné vyšetření navíc odhalilo dalších 10 jednorázových kontaktních čoček ve stejném oku.

Oftalmolog solihullské nemocnice Dr. Rupal Morjaria, který zákrok prováděl, byl šokován. „Nikdy jsem se já, ani nikdo z mých kolegů, s něčím podobným ještě nesetkal,“ okomentoval svůj objev překvapený lékař. Operaci zákalu se nakonec lékaři rozhodli odložit, neboť existovalo nezanedbatelné riziko zánětu oka.

TIP: Žena spolykala 9 tisíc dolarů: Nechtěla se o ně dělit s partnerem

Pacientka podle svých slov používala jednorázové kontaktní čočky přibližně 35 let, jakým způsobem jí ale uvízly v očích netuší. Myslela si, že nepohodlí, které pociťovala, se objevilo v důsledku stárnutí a že trpí syndromem suchého oka, a proto ji tak pálí.

„Je opravdu překvapující, že si ničeho nevšimla. Takové množství čoček už něco váží, nehledě na to, že musely dráždit oči,“ poznamenal doktor Morjaria. Případ se stal již loni v listopadu, zveřejněn byl ale až nyní v prestižním lékařském magazínu British Medical Journal.

Foto, ilustrace: 
Rupal Morjaria
Zdroj: 
The Washington Post, BMJ Publishing
reklama