reklama

Karetní origami: Z obyčejných hracích karet skládá realistické čínské vázy

13.9.2017 – Zuzana Rychlá
Nejrůznější stavby a postavené z hracích karet nejsou ničím neobvyklým. To, co z obyčejných hracích karet dokáže postavit čínský zedník Čang Kche-chua, je ale úplně jiný level

Při pohledu na více než metr vysokou vázu vytvořenou Čang Kche-chua neuvěříte, že není vyrobená z porcelánu. Přesto to jediné, co bylo k její výrobě potřeba, jsou obyčejné hrací karty. A pořádná dávka šikovnosti, pochopitelně.

Karetní origami

Pětašedesátiletý Čang Kche-chua je povoláním zedník. Většinu svého života strávil na stavbách a rekonstrukcích starých budov v okolí města Ťien-li v jižní Číně. Právě zde se zrodila jeho láska k historickým memorabiliím. Svou první zkušenost se skládáním karet učinil vlastně náhodou – na ulici si všiml dítěte, které skládalo hrací karty do malých trojúhelníčků. V hlavě se mu tak zrodil nápad na originální karetní origami. Nad tím, co by měla jeho skládačka představovat, nemusel Čang dlouho přemýšlet – vždycky se mu líbil tradiční čínský porcelán a jeho typické zdobené vázy.

První svou skládačku sestavil zhruba za měsíc. Jakmile přišel na způsob, jak karty poskládat do požadovaného tvaru, přišla na řadu estetická stránka skládačky. Postupem času si vytvořil vlastní styly – jeden, orientovaný spíše na geometrické tvary a druhý, zobrazující tvory čínské mytologie – bájné draky a nejrůznější obří ptáky.

Své umělecké skládačky využíval Čang nejdříve jako originální dárky pro příbuzné. Později si jeho umu všimla i širší veřejnost a začal své umění vystavovat a prodávat. Dnes se na tohoto pětašedesátiletého důchodce obracejí sběratelé z celého světa. A není divu – Čangovo karetní origami rozhodně stojí za to.

Foto, ilustrace: 
KK News, Facebook
Zdroj: 
China Daily
reklama